About GlobalPaper

About GlobalPaper

GlobalPaper was founded after the spin-off process of Lider Kagit which was the leading paper merchant of Turkey. It was formed as a joint venture of the companies owned by Beyhatun and Yavuz family who are aiming to bring their 50 years of expertise to the industry.

With two warehouses in Istanbul and converting facility, GlobalPaper offers its graphic paper and paperboard products to its local and export customers. GlobalPaper targets to become the most reliable merchant in the market with its highly skilled teams. One of the GlobalPaper’s main principles is to bring value to all of the stakeholders with its own resources.

GlobalPaper Hakkında

GlobalPaper, Türkiye’nin önde gelen kağıt tüccar firması Lider Kağıtçılık’ın tam bölünmesi süreci sonrasında kurulmuştur. Lider Kağıtçılık firmasının %50 ortaklarından Beyhatun ve Yavuz aileleri tarafından 50 yıllık deneyimlerini sektöre getirmek hedefiyle kurulmuştur.

GlobalPaper, İstanbul’daki iki depo ve ebatlama tesisi ile yazı baskı kağıt ve kartonlar ürünlerini yerel ve yurtdışındaki müşterilerine sunmaktadır. GlobalPaper yüksek deneyime sahip olan ekibiyle pazardaki en güvenilir tüccar olmayı hedeflemektedir. GlobalPaper firmasının en önemli prensiplerinden bir tanesi, paydaşlarına tamamen kendi kaynaklarıyla değer getirmektir.

About Us